5KP14A-E3/73 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 428
Similar
Littelfuse Inc.
Microchip Technology
23.2V Clamp 216A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
5KP14A-E3/73
DigiKey Part Number
5KP14A-E3/73-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5KP14A-E3/73
Description
TVS DIODE 14VWM 23.2VC P600
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
216A
Mfr
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Packaging
Tape & Box (TB)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Through Hole
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
14V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
15.6V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
23.2V