WYO222MCMQCRKR is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 118
Datasheet
MFR Recommended
In Stock: 43.538
Similar
KEMET
KEMET
2200 pF ±20% 440VAC Ceramic Capacitor Y5U (E) Radial, Disc
WYO222MCMQCRKR
DigiKey Part Number
WYO222MCMQCRKR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WYO222MCMQCRKR
Description
CAP CER 2200PF 440VAC Y5U RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
WYO222MCMQCRKR Models
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.354" Dia (9.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.472" (12.00mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)