WKO222MCPQL0KR is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 43.538
Datasheet
Similar
In Stock: 0
Datasheet
Similar
In Stock: 118
KEMET
KEMET
2200 pF ±20% 440VAC Ceramic Capacitor Y5U (E) Radial, Disc
WKO222MCPQL0KR
DigiKey Part Number
WKO222MCPQL0KR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WKO222MCPQL0KR
Description
CAP CER 2200PF 440VAC Y5U RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
WKO222MCPQL0KR Models
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Mfr
Ratings
X1, Y2
Series
Applications
Packaging
Bulk
Mounting Type
Part Status
Obsolete
Package / Case
Radial, Disc
Capacitance
Size / Dimension
0.512" Dia (13.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.630" (16.00mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)