8Z-12.000MAAE-T is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TXC CORPORATION
In Stock: 1.345
Datasheet
Parametric Equivalent
TXC CORPORATION
In Stock: 0
Datasheet
Similar
EPSON
Similar
EPSON
12 MHz ±30ppm Crystal 12pF 150 Ohms 4-SMD, No Lead
8Z-12.000MAAE-T
DigiKey Part Number
8Z-12.000MAAE-T-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
8Z-12.000MAAE-T
Description
CRYSTAL 12.0000MHZ 12PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Load Capacitance
12pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
150 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
12 MHz
Supplier Device Package
4-SMD (2.5x2)
Frequency Stability
±30ppm
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Frequency Tolerance
±30ppm
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)