TJT2502R2J is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TE Connectivity Passive Product
In Stock: 0
Datasheet
New Product
Image for TJT2502R2J is not available
TJT2502R2J
DigiKey Part Number
1111-TJT2502R2J-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TJT2502R2J
Description
WIREWOUND RES.-CHASSIS MOUNT TJT
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 Ohms ±5% 250W Wirewound Chassis Mount Resistor
Category
Temperature Coefficient
±260ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-25°C ~ 250°C
Series
Coating, Housing Type
Aluminum
Packaging
Bulk
Mounting Feature
Screw Holes
Part Status
Active
Size / Dimension
7.087" L x 3.150" W (180.00mm x 80.00mm)
Resistance
2.2 Ohms
Height - Seated (Max)
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±5%
Lead Style
Wire Leads
Power (Watts)
250W