TJT2502R2J is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TE Connectivity
In Stock: 0
Datasheet
2.2 Ohms ±5% 250W Wirewound Chassis Mount Resistor
TJT2502R2J
DigiKey Part Number
A123880-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TJT2502R2J
Description
RES CHAS MNT 2.2 OHM 5% 250W
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Temperature Coefficient
±260ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-25°C ~ 250°C
Series
Coating, Housing Type
Aluminum
Packaging
Bulk
Mounting Feature
Screw Holes
Part Status
Active
Size / Dimension
7.087" L x 3.150" W (180.00mm x 80.00mm)
Resistance
2.2 Ohms
Height - Seated (Max)
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±5%
Lead Style
Wire Leads
Power (Watts)
250W