KUMP-14D18-12 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
In Stock: 0
Datasheet
New Product
Image for KUMP-14D18-12 is not available
KUMP-14D18-12
DigiKey Part Number
1111-KUMP-14D18-12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KUMP-14D18-12
Description
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 15A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay 3PDT (3 Form C) 12VDC Coil Socketable
Category
Coil Type
Non Latching
Mfr
Termination Style
Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Series
Coil Insulation
Class B
Packaging
Bulk
Must Operate Voltage
9 VDC
Part Status
Active
Operate Time
15 ms
Mounting Type
Release Time
10 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-45°C ~ 70°C
Contact Form
3PDT (3 Form C)
Contact Material
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Rating (Current)
15 A
Approval Agency
CSA, UR
Switching Voltage
277VAC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
4155VA
Coil Resistance
120 Ohms
Coil Current
100 mA