KUMP-14D18-12 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TE Connectivity
In Stock: 0
Datasheet
General Purpose Relay 3PDT (3 Form C) 12VDC Coil Socketable
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
How to Choose a Relay - Another Teaching Moment
KUMP-14D18-12
DigiKey Part Number
PB1774-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KUMP-14D18-12
Description
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 15A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Coil Type
Non Latching
Mfr
Termination Style
Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Series
Coil Insulation
Class B
Packaging
Bulk
Must Operate Voltage
9 VDC
Part Status
Active
Operate Time
15 ms
Mounting Type
Release Time
10 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-45°C ~ 70°C
Contact Form
3PDT (3 Form C)
Contact Material
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Rating (Current)
15 A
Approval Agency
CSA, UR
Switching Voltage
277VAC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
4155VA
Coil Resistance
120 Ohms
Coil Current
100 mA