J1MACT-18XP is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TE Connectivity
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
In Stock: 0
Datasheet
New Product
Image for J1MACT-18XP is not available
J1MACT-18XP
DigiKey Part Number
1111-J1MACT-18XP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
J1MACT-18XP
Description
J1MACT-18XP=M28776/5-029P
Manufacturer Standard Lead Time
61 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) Through Hole
Category
Coil Type
Non Latching
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Features
Diode
Series
Termination Style
PC Pin
Packaging
Bulk
Seal Rating
Sealed - Hermetically
Part Status
Active
Must Operate Voltage
10.7 VDC
Mounting Type
Through Hole
Must Release Voltage
0.94 VDC
Coil Voltage
18VDC
Operate Time
2 ms
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Release Time
4 ms
Contact Rating (Current)
1 A
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Switching Voltage
115VAC, 28VDC - Max
Contact Material
Silver Palladium (AgPd), Gold (Au)
Load - Max Switching
115VA, 28W
Relay Type
General Purpose
Coil Current
15.9 mA
Coil Resistance
1.13 kOhms