T92S11D22-24
DigiKey Part Number
PB491-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T92S11D22-24
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 30A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 24VDC Coil Chassis Mount
Category
Termination Style
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Must Operate Voltage
18 VDC
Packaging
Bulk
Must Release Voltage
2.4 VDC
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Contact Material
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Rating (Current)
30 A
Switching Voltage
600VAC - Max
Coil Resistance
350 Ohms
Coil Current
70.8 mA