T92S11A22-120
DigiKey Part Number
PB597-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T92S11A22-120
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 30A 120V
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 120VAC Coil Chassis Mount
Category
Termination Style
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Must Operate Voltage
96 VAC
Must Release Voltage
12 VAC
Operating Temperature
-55°C ~ 65°C
Contact Rating (Current)
30 A
Switching Voltage
600VAC - Max
Coil Resistance
950 Ohms
Coil Current
33.3 mA