T92P11D24-12 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TE Connectivity
In Stock: 0
Datasheet
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 12VDC Coil Chassis Mount
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
How to Choose a Relay - Another Teaching Moment
T92P11D24-12
DigiKey Part Number
T92P11D24-12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T92P11D24-12
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 30A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Termination Style
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Mfr
Coil Insulation
Class F
Series
Must Operate Voltage
9 VDC
Packaging
Tray
Must Release Voltage
1.2 VDC
Part Status
Active
Operate Time
15 ms
Mounting Type
Release Time
15 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Contact Material
Silver Tin Oxide Indium Oxide (AgSnOInO)
Contact Rating (Current)
30 A
Approval Agency
CSA, TUV, UL, UR, VDE
Switching Voltage
600VAC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
18000VA
Coil Resistance
86 Ohms
Coil Current
140 mA