T92P11D24-12 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
In Stock: 0
Datasheet
New Product
Image for T92P11D24-12 is not available
T92P11D24-12
DigiKey Part Number
1111-T92P11D24-12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T92P11D24-12
Description
GENERAL PURPOSE RELAYS T92P11D24
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 12VDC Coil Chassis Mount
Category
Coil Type
Non Latching
Mfr
Termination Style
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Packaging
Tray
Must Operate Voltage
9 VDC
Must Release Voltage
1.2 VDC
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
30 A
Contact Material
Silver Tin Oxide Indium Oxide (AgSnOInO)
Switching Voltage
600VAC - Max
Coil Current
140 mA
Coil Resistance
86 Ohms