TYC0805B102KJT is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
KEMET
In Stock: 24.640
Datasheet
Direct
YAGEO
In Stock: 54.047
Datasheet
Samsung Electro-Mechanics
KYOCERA AVX
KYOCERA AVX
Upgrade
KEMET
In Stock: 446
Upgrade
TDK
In Stock: 578
YAGEO
Samsung Electro-Mechanics
Murata Electronics
1000 pF ±10% 200V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
TYC0805B102KJT
DigiKey Part Number
TYC0805B102KJT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TYC0805B102KJT
Description
CAP CER 1000PF 200V X7R 0805
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Low Dissipation Factor
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Obsolete
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.031" (0.80mm)