KGM21NR72D102KM is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 6.225
Datasheet
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 3.460
Datasheet
Parametric Equivalent
Direct
KEMET
Direct
YAGEO
Samsung Electro-Mechanics
TE Connectivity Passive Product
KEMET
In Stock: 446
TDK
In Stock: 578
YAGEO
Samsung Electro-Mechanics
Murata Electronics
1000 pF ±10% 200V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
KGM21NR72D102KM
DigiKey Part Number
478-KGM21NR72D102KMTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KGM21NR72D102KM
Description
CAP CER 1000PF 200V X7R 0805
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
KGM21NR72D102KM Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.039" (1.00mm)