T92P7A22-120 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
In Stock: 699
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 313
Datasheet
New Product
Image for T92P7A22-120 is not available
T92P7A22-120
DigiKey Part Number
1111-T92P7A22-120-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T92P7A22-120
Description
RELAY GEN PURPOSE DPST 30A 120V
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPST-NO (2 Form A) 120VAC Coil Chassis Mount
Category
Coil Type
Non Latching
Mfr
Termination Style
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Series
Coil Insulation
Class F
Packaging
Bulk
Must Operate Voltage
96 VAC
Part Status
Active
Must Release Voltage
12 VAC
Mounting Type
Operate Time
15 ms
Coil Voltage
Release Time
15 ms
Contact Form
DPST-NO (2 Form A)
Operating Temperature
-55°C ~ 65°C
Contact Rating (Current)
30 A
Contact Material
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Switching Voltage
600VAC - Max
Approval Agency
CSA, TUV, UL, UR, VDE
Load - Max Switching
18000VA
Relay Type
Coil Current
33.3 mA
Coil Resistance
950 Ohms