T92S7A22-120
DigiKey Part Number
PB301-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T92S7A22-120
Description
RELAY GEN PURPOSE DPST 30A 120V
Detailed Description
General Purpose Relay DPST-NO (2 Form A) 120VAC Coil Chassis Mount
Category
Termination Style
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Must Operate Voltage
96 VAC
Must Release Voltage
12 VAC
Operating Temperature
-55°C ~ 65°C
Contact Rating (Current)
30 A
Switching Voltage
600VAC - Max
Coil Resistance
950 Ohms
Coil Current
33.3 mA