FG18X7R2A103KNT06 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
TDK
In Stock: 995
Datasheet
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 1.734
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
10000 pF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R Radial
FG18X7R2A103KNT06
DigiKey Part Number
445-173280-1-ND - Cut Tape (CT)
445-173280-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FG18X7R2A103KNT06
Description
CAP CER 10000PF 100V X7R RADIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
FG18X7R2A103KNT06 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)