FG14C0G2A103JNT06
DigiKey Part Number
445-173124-1-ND - Cut Tape (CT)
445-173124-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FG14C0G2A103JNT06
Description
CAP CER 10000PF 100V C0G RADIAL
Detailed Description
10000 pF ±5% 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
EDA/CAD Models
FG14C0G2A103JNT06 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
0.177" L x 0.118" W (4.50mm x 3.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)