FK14X5R0J156MR020
DigiKey Part Number
445-8284-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FK14X5R0J156MR020
Description
CAP CER 15UF 6.3V X5R RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
15 µF ±20% 6.3V Ceramic Capacitor X5R Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FK14X5R0J156MR020 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial
Part Status
Not For New Designs
Size / Dimension
0.177" L x 0.098" W (4.50mm x 2.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)