FG14X5R1E156MRT00 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 4.244
Datasheet
15 µF ±20% 25V Ceramic Capacitor X5R Radial
FG14X5R1E156MRT00
DigiKey Part Number
445-181220-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FG14X5R1E156MRT00
Description
CAP CER 15UF 25V X5R RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
FG14X5R1E156MRT00 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Size / Dimension
0.177" L x 0.118" W (4.50mm x 3.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)