FA26X7R1E225KNU00 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Similar
TDK
In Stock: 396
Datasheet
Similar
In Stock: 0
In Stock: 936
In Stock: 500
In Stock: 46
Parametric Equivalent
2.2 µF ±10% 25V Ceramic Capacitor X7R Radial
FA26X7R1E225KNU00
DigiKey Part Number
FA26X7R1E225KNU00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FA26X7R1E225KNU00
Description
CAP CER 2.2UF 25V X7R RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
FA26X7R1E225KNU00 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Ratings
AEC-Q200
Series
Applications
Packaging
Bulk
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Radial
Capacitance
Size / Dimension
0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)