C0603X7R1H101M
DigiKey Part Number
445-7254-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-7254-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0603X7R1H101M
Description
CAP CER 100PF 50V X7R 0201
Customer Reference
Detailed Description
100 pF ±20% 50V Ceramic Capacitor X7R 0201 (0603 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C0603X7R1H101M Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Mounting Type
Part Status
Obsolete
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.013" (0.33mm)