BZT52B3V6S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 9.925
Datasheet
Parametric Equivalent
Good-Ark Semiconductor
In Stock: 5.700
Datasheet
Zener Diode 3.6 V 200 mW ±2% Surface Mount SOD-323F
SC-90, SOD-323F
BZT52B3V6S
DigiKey Part Number
1801-BZT52B3V6STR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52B3V6S
Description
DIODE ZENER 3.6V 200MW SOD323F
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
4.5 µA @ 1 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1 V @ 10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±2%
Supplier Device Package
SOD-323F
Power - Max
200 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
90 Ohms