STGWA40S120DF3 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
STMicroelectronics
In Stock: 568
Datasheet
Parametric Equivalent
STMicroelectronics
In Stock: 180
Datasheet
Similar
IXYS
In Stock: 21
Similar
IXYS
In Stock: 0
In Stock: 0
In Stock: 411
In Stock: 389
In Stock: 463
In Stock: 493
In Stock: 152
IGBT Trench Field Stop 1200 V 80 A 468 W Through Hole TO-247-3
Traction Inverter Power Stages in Electric Vehicles
STGWA40S120DF3
DigiKey Part Number
497-15630-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STGWA40S120DF3
Description
IGBT TRENCH FS 1200V 80A TO-247
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
STGWA40S120DF3 Models
Gate Charge
129 nC
Packaging
Tube
Td (on/off) @ 25°C
35ns/148ns
Part Status
Obsolete
Test Condition
600V, 40A, 15Ohm, 15V
IGBT Type
Trench Field Stop
Reverse Recovery Time (trr)
355 ns
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1200 V
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
80 A
Mounting Type
Through Hole
Current - Collector Pulsed (Icm)
160 A
Package / Case
TO-247-3
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.15V @ 15V, 40A
Supplier Device Package
TO-247-3
Power - Max
468 W