IXYH40N120C3D1 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
onsemi
In Stock: 0
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 128
Datasheet
STMicroelectronics
In Stock: 540
In Stock: 568
In Stock: 225
In Stock: 180
In Stock: 0
IGBT 1200 V 64 A 480 W Through Hole TO-247 (IXTH)
IXYH40N120C3D1
DigiKey Part Number
IXYH40N120C3D1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXYH40N120C3D1
Description
IGBT 1200V 64A TO-247
Manufacturer Standard Lead Time
42 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Gate Charge
85 nC
Series
Td (on/off) @ 25°C
24ns/125ns
Test Condition
600V, 40A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)
195 ns
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1200 V
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
64 A
Current - Collector Pulsed (Icm)
105 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
4V @ 15V, 40A
Supplier Device Package
TO-247 (IXTH)
Power - Max
480 W