10ZLS680MEFC8X11.5 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 39.394
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Chemi-Con
Panasonic Industry
In Stock: 508
Nichicon
Nichicon
680 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C
10ZLS680MEFC8X11.5
DigiKey Part Number
1189-2559-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
10ZLS680MEFC8X11.5
Description
CAP ALUM 680UF 20% 10V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
10ZLS680MEFC8X11.5 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
495 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
900 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
62 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Voltage - Rated
10 V
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Lifetime @ Temp.
6000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C