JMZVTR8.2B
DigiKey Part Number
846-JMZVTR8.2BTR-ND - Tape & Reel (TR)
846-JMZVTR8.2BCT-ND - Cut Tape (CT)
846-JMZVTR8.2BDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JMZVTR8.2B
Description
1000MW, 5V, PMDE, ZENER DIODE :
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 8.2 V 1 W ±2.07% Surface Mount PMDE
Category
Impedance (Max) (Zzt)
30 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 5 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
150°C (TJ)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±2.07%
Supplier Device Package
PMDE
Power - Max
1 W