JMZVTFTR8.2B
DigiKey Part Number
846-JMZVTFTR8.2BTR-ND - Tape & Reel (TR)
846-JMZVTFTR8.2BCT-ND - Cut Tape (CT)
846-JMZVTFTR8.2BDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JMZVTFTR8.2B
Description
1000MW, 5V, PMDE, ZENER DIODE FO
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 8.2 V 1 W ±2.07% Surface Mount PMDE
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 5 V
Mfr
Operating Temperature
150°C (TJ)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±2.07%
Package / Case
Power - Max
1 W
Supplier Device Package
PMDE
Impedance (Max) (Zzt)
30 Ohms