RPM30-1212SE is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
MEAN WELL USA Inc.
In Stock: 31
Datasheet
Similar
MEAN WELL USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 1
Open Frame DC DC Converter 1 Output 12V 2.5A 18V Input
RPM30-1212SE
DigiKey Part Number
RPM30-1212SE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RPM30-1212SE
Description
DC/DC CONVERTER 12V 30W
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Number of Outputs
1
Manufacturer
Recom Power
Voltage - Output 1
12V
Series
Current - Output (Max)
2.5A
Packaging
Bulk
Power (Watts)
30W
Part Status
Active
Applications
ITE (Commercial)
Type
Open Frame
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input (Min)
9.5V
Size / Dimension
4.00" L x 2.25" W x 0.75" H (101.6mm x 57.2mm x 19.0mm)
Voltage - Input (Max)
18V