PSD-15A-12
DigiKey Part Number
PSD-15A-12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSD-15A-12
Description
DC/DC CONVERTER 12V 15W
Detailed Description
Open Frame DC DC Converter 1 Output 12V 1.25A 18V Input
Category
Current - Output (Max)
1.25A
Manufacturer
MEAN WELL USA Inc.
Power (Watts)
15W
Series
Voltage - Isolation
2 kV
Packaging
Box
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Efficiency
67%
Type
Open Frame
Operating Temperature
-10°C ~ 60°C (With Derating)
Voltage - Input (Min)
9.2V
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input (Max)
18V
Size / Dimension
3.70" L x 1.93" W x 0.98" H (94.0mm x 49.0mm x 25.0mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CE
Voltage - Output 1
12V