EEE-FK1V4R7AR
DigiKey Part Number
PCE4419TR-ND - Tape & Reel (TR)
PCE4419CT-ND - Cut Tape (CT)
PCE4419DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEE-FK1V4R7AR
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 35V SMD
Detailed Description
4.7 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEE-FK1V4R7AR Models
Ripple Current @ Low Frequency
58.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
90 mA @ 100 kHz
Impedance
1.35 Ohms
Capacitance
Size / Dimension
0.157" Dia (4.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.240" (6.10mm)
Voltage - Rated
35 V
Surface Mount Land Size
0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C