AFK475M50B12T-F
DigiKey Part Number
338-2193-2-ND - Tape & Reel (TR)
338-2193-1-ND - Cut Tape (CT)
338-2193-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AFK475M50B12T-F
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2.9Ohm @ 100kHz 2000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AFK475M50B12T-F Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ Low Frequency
45 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Impedance
2.9 Ohms
Capacitance
Size / Dimension
0.157" Dia (4.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.240" (6.10mm)
Voltage - Rated
50 V
Surface Mount Land Size
0.169" L x 0.217" W (4.30mm x 5.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
2.9Ohm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C