DSC5002R0L is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
Similar
Rohm Semiconductor
In Stock: 0
Datasheet
Bipolar (BJT) Transistor NPN 50 V 500 mA 160MHz 150 mW Surface Mount SMini3-F2-B
DSC5002R0L
DigiKey Part Number
DSC5002R0LTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DSC5002R0L
Description
TRANS NPN 50V 0.5A SMINI3-F2-B
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
DSC5002R0L Models
Category
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce
120 @ 150mA, 10V
Mfr
Power - Max
150 mW
Packaging
Tape & Reel (TR)
Frequency - Transition
160MHz
Part Status
Discontinued at DigiKey
Operating Temperature
150°C (TJ)
Transistor Type
Mounting Type
Surface Mount
Current - Collector (Ic) (Max)
500 mA
Package / Case
SC-85
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
50 V
Supplier Device Package
SMini3-F2-B
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic
600mV @ 30mA, 300mA