191-015-223R001
191-015-223R001
191-015-223R001
DigiKey Part Number
191-15FA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
191-015-223R001
Description
CONN D-SUB RCPT 15POS PNL MNT
Detailed Description
15 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
191-015-223R001 Models
Category
Termination
Press-Fit
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Shielded
Dielectric Material
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Mounting Type
Contact Material
Phosphor Bronze
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C