PMEG2015EJ,115
DigiKey Part Number
1727-3861-2-ND - Tape & Reel (TR)
1727-3861-1-ND - Cut Tape (CT)
1727-3861-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PMEG2015EJ,115
Description
DIODE SCHOTTKY 20V 1.5A SOD323F
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 20 V 1.5A Surface Mount SOD-323F
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PMEG2015EJ,115 Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
70 µA @ 20 V
Mfr
Capacitance @ Vr, F
50pF @ 1V, 1MHz
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
20 V
Package / Case
Current - Average Rectified (Io)
1.5A
Supplier Device Package
SOD-323F
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
660 mV @ 1.5 A
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)