PMEG2015EJ-QX
DigiKey Part Number
1727-PMEG2015EJ-QXTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-PMEG2015EJ-QXCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-PMEG2015EJ-QXDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PMEG2015EJ-QX
Description
DIODE SCHOTTKY 20V 1.5A SOD323F
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 20 V 1.5A Surface Mount SOD-323F
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
70 µA @ 20 V
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
20 V
Package / Case
Current - Average Rectified (Io)
1.5A