GCM31MR71H474KA37L
DigiKey Part Number
490-8061-2-ND - Tape & Reel (TR)
490-8061-1-ND - Cut Tape (CT)
490-8061-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GCM31MR71H474KA37L
Description
CAP CER 0.47UF 50V X7R 1206
Customer Reference
Detailed Description
0.47 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
GCM31MR71H474KA37L Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Ratings
AEC-Q200
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Not For New Designs
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.049" (1.25mm)