LOF120-20B48
DigiKey Part Number
2725-LOF120-20B48-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LOF120-20B48
Description
AC/DC CONVERTER 48V 120W
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 48V 85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC Input
Category
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial), Medical
Manufacturer
Mornsun America, LLC
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
94.5%
Packaging
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Part Status
Not For New Designs
Features
Adjustable Output, PFC, Standby Output, Universal Input
Type
Open Frame
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
3.00" L x 2.00" W x 1.22" H (76.2mm x 50.8mm x 31.0mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Approval Agency
CE, cURus
Voltage - Output 1
48V
Standard Number
60335-1; 60601-1; 62368-1
Current - Output 1
2.5 A