AMEOF120-48SHAMJZ
DigiKey Part Number
5245-AMEOF120-48SHAMJZ-ND
Manufacturer
aimtec
Manufacturer Product Number
AMEOF120-48SHAMJZ
Description
AC/DC CONVERTER 48V 120W
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 48V 85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC Input
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial), Medical
Series
Voltage - Isolation
4 kV
Packaging
Box
Efficiency
94.5%
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Type
Open Frame
Features
Adjustable Output, DC Input Capable, PFC, Universal Input
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Size / Dimension
3.00" L x 2.00" W x 1.22" H (76.2mm x 50.8mm x 31.0mm)
Voltage - Output 1
48V
Approval Agency
cULus, cURus
Current - Output 1
2.5 A