RSP-3000-24
DigiKey Part Number
1866-4259-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RSP-3000-24
Description
AC/DC CONVERTER 24V 3000W
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 180 ~ 264 VAC, 254 ~ 370 VDC Input
EDA/CAD Models
RSP-3000-24 Models
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Efficiency
90%
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, PFC, Remote On/Off
Size / Dimension
10.94" L x 7.00" W x 2.50" H (278.0mm x 177.8mm x 63.5mm)
Voltage - Input
180 ~ 264 VAC, 254 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1
24V
Current - Output 1
125 A