RSP-1500-24
DigiKey Part Number
1866-4231-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RSP-1500-24
Description
AC/DC CONVERTER 24V 1512W
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 90 ~ 264 VAC, 127 ~ 370 VDC Input
EDA/CAD Models
RSP-1500-24 Models
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Efficiency
90%
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input
Size / Dimension
10.94" L x 5.00" W x 3.29" H (278.0mm x 127.0mm x 83.5mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC, 127 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1
24V
Current - Output 1
63 A