MPM-30-5ST
DigiKey Part Number
1866-3471-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPM-30-5ST
Description
AC/DC CONVERTER 5V 30W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 5V 80 ~ 264 VAC Input
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
Household Appliances, Medical
Series
Voltage - Isolation
4 kV
Packaging
Box
Efficiency
86.5%
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Type
Enclosed
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
3.58" L x 1.55" W x 1.12" H (90.9mm x 39.4mm x 28.4mm)
Voltage - Input
80 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB, CE, cURus, TUV
Voltage - Output 1
5V
Minimum Load Required
No
Current - Output 1
6 A