LTW-K140SZR65
DigiKey Part Number
160-LTW-K140SZR65TR-ND - Tape & Reel (TR)
160-LTW-K140SZR65CT-ND - Cut Tape (CT)
160-LTW-K140SZR65DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LTW-K140SZR65
Description
LED SZR COOL WHITE 6500K 2SMD
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LED Lighting SZR White, Cool 6500K 3.2V 60mA 120° 2-SMD, Flat Leads
Category
Lumens/Watt @ Current - Test
115 lm/W
Mfr
CRI (Color Rendering Index)
80
Series
Current - Max
80mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Viewing Angle
120°
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Color
Package / Case
2-SMD, Flat Leads
CCT (K)
6500K
Size / Dimension
0.106" L x 0.055" W (2.70mm x 1.40mm)
Flux @ 25°C, Current - Test
22lm (18lm ~ 26lm)
Height - Seated (Max)
0.035" (0.90mm)
Current - Test
60mA
Thermal Resistance of Package
30°C/W
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
3.2V