GW JCLPS2.EM-H3H8-XX51-1-65-2-R33
DigiKey Part Number
475-GWJCLPS2.EM-H3H8-XX51-1-65-2-R33TR-ND - Tape & Reel (TR)
475-GWJCLPS2.EM-H3H8-XX51-1-65-2-R33CT-ND - Cut Tape (CT)
475-GWJCLPS2.EM-H3H8-XX51-1-65-2-R33DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Description
LED DURIS E3 COOL WHT 6500K SMD
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LED Lighting DURIS® E 3 White, Cool 6500K 2.95V 65mA 120° 1106 (2815 Metric)
Category
CRI (Color Rendering Index)
80
Mfr
Current - Max
150mA
Series
Viewing Angle
120°
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
1106 (2815 Metric)
Color
Supplier Device Package
SMD
CCT (K)
6500K
Size / Dimension
0.110" L x 0.055" W (2.80mm x 1.40mm)
Flux @ 25°C, Current - Test
37lm (32lm ~ 41lm)
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)
Current - Test
65mA
Thermal Resistance of Package
34°C/W
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.95V