KGM31BR72A103JM is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 13.667
Datasheet
Direct
KEMET
Direct
Vishay Vitramon
Vishay Vitramon
Murata Electronics
Murata Electronics
10000 pF ±5% 100V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
KGM31BR72A103JM
DigiKey Part Number
478-KGM31BR72A103JMTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KGM31BR72A103JM
Description
CAP CER 10000PF 100V X7R 1206
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.037" (0.94mm)