ESG226M400AL4EA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 90
Datasheet
Parametric Equivalent
CORNELL DUBILIER KNOWLES
In Stock: 1.954
Datasheet
22 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1.35Ohm @ 100kHz 5000 Hrs @ 105°C
ESG226M400AL4EA
DigiKey Part Number
399-ESG226M400AL4EATB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESG226M400AL4EA
Description
CAP ALUM RAD 105C
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ESG226M400AL4EA Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ Low Frequency
170 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Impedance
1.35 Ohms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.512" Dia (13.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.35Ohm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C