C420C273K5G5TA7200 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | C420C273K5G5TA7200-ND - Tape & Reel (TR) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | C420C273K5G5TA7200 |
Description | CAP CER 0.027UF 50V C0G AXIAL |
Manufacturer Standard Lead Time | 33 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 0.027 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Axial |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | C420C273K5G5TA7200 Models |
Category | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Mfr | Features Low ESL |
Series | Applications |
Packaging Tape & Reel (TR) | Mounting Type |
Part Status Active | Package / Case Axial |
Capacitance | Size / Dimension 0.100" Dia x 0.200" L (2.54mm x 5.08mm) |
Tolerance ±10% | Lead Style Straight |