DSEI20-12A
DigiKey Part Number
DSEI20-12A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DSEI20-12A
Description
DIODE STANDARD 1200V 17A TO220AC
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 1200 V 17A Through Hole TO-220AC
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
60 ns
Packaging
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr
750 µA @ 1200 V
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
1200 V
Supplier Device Package
TO-220AC
Current - Average Rectified (Io)
17A
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
2.15 V @ 12 A