FX30B-3S-7.62DS
DigiKey Part Number
H125000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX30B-3S-7.62DS
Description
CONN RCPT 3POS 0.3 GOLD PCB R/A
Detailed Description
3 Position Receptacle Connector 0.300" (7.62mm) Through Hole, Right Angle Gold
EDA/CAD Models
FX30B-3S-7.62DS Models
Insulation Height
0.433" (11.00mm)
Contact Length - Post
0.130" (3.30mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Contact Type
Female Blade Socket
Style
Board to Board
Current Rating (Amps)
13A
Voltage Rating
600V